Jak urządzić modną kuchnię? Poznaj najnowsze trendy

Jak urządzić modną kuchnię? Poznaj najnowsze trendy

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Na jakie materiały warto postawić? Jakie nowinki techniczne przygotowali producenci sprzętu AGD oraz akcesoriów meblowych? O najnowszych trendach w aranżacji kuchni opowiada dr Karolina Janczy.

Śledząc propozycje mebli oraz sprzętu AGD na rok 2016, można śmiało powiedzieć, iż w tym sezonie producenci stawiają na dobrą, sprawdzoną stylistykę. Proponowane rozwiązania to głównie połączenie funkcjonalności ze współczesną elegancją. Pozostaniemy wierni designowi skandynawskiemu z jego zamiłowaniem do minimalizmu, a także kolorowym akcentom retro. Znikają powoli błyszczące powierzchnie na rzecz matów, stonowana kolorystyka, naturalne materiały: drewno, metal, kamień, szkło to dominanty w wykończeniu kuchni. Pasjonaci kolorów, po drugiej stronie barykady, odnajdą barwne wykończenie i nawiązania do stylistyki retro, widziałam turkusy i czerwienie – będzie się działo.

W parze z praktyką

Modna kuchnia jest nie tylko ładna, ale pełna użytecznych rozwiązań. Szafki i półki otwierają się lekko, na dotyk, a także kryją w sobie przydatne systemy organizacji, tj. różnego rodzaju carga, wysuwane kosze do segregacji odpadów czy przydatne podziałki. Jedną z najnowszych technologii, która zawojuje kuchnie w nadchodzących latach, jest montowanie okapów w blatach. Okapy blatowe są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie wysoką estetykę i dużą dozę funkcjonalności. Kolejną nowinkę przyjęłam z ogromnym entuzjazmem – to wielofunkcyjne meble kuchenne. Nie tylko pozwalają one na wygodniejsze korzystanie z kuchni, ale przyczyniają się także do oszczędności jakże cennej przestrzeni. Jeszcze bardziej funkcjonalne są meble modułowe, które można dowolnie modelować, w zależności od wielkości i układu pomieszczenia.

Na wyspie w towarzystwie

Ważne miejsce wśród trendów zajmują wyspy kuchenne, pełniących rolę swoistego serca kuchni. Wyspy to nie tylko powierzchnia robocza, ale także miejsce do przechowywania, obszar, na którym umieszcza się palnik, a także najczęściej miejsce to siedzenia, delektowania, rozmowy, czy pokazów kulinarnych. Kuchnia jak inne pomieszczenia, stają się częścią systemu inteligentnego domu, poprawiając jakość naszego życia. Producenci kuchni wyszli z własnymi propozycjami wręcz kosmicznych a jak realnych już rozwiązań i zaprezentowali ładowarkę indukcyjną do telefonów komórkowych wbudowaną w blat mebli kuchennych. Wystarczy położyć smartfona w wybranym miejscu na blacie, by ten rozpoczął gromadzenie energii. Blaty kuchenne z wbudowaną, bezprzewodową ładowarką indukcyjną są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie nowinkami technicznymi.

Otwarte możliwości

Ważnym trendem jest połączenie technologii i estetyki, tu stworzono panele i otwarte półki naszpikowane elektroniką, ułatwiające funkcjonowanie w magicznym świecie kulinariów. Już w roku ubiegłym mogliśmy dość często zaobserwować otwarte półki urozmaicające aranżacje kuchenne, które czasem łączyły wnętrza kuchni z salonem lub jadalnią. W tym roku otwarte regały, duża ilość niezabudowanych półek w zwartej zabudowie oraz półki wolno wiszące to bardzo częsty widok. Pojawiają się bardzo ciekawe systemy paneli, które pozwolą stworzyć indywidualne, niepowtarzalne aranżacje kuchenne. Docenią go także posiadacze mniejszych kuchni, którym pozwoli zaoszczędzić wolną przestrzeń w szafkach i szufladach kuchennych. System paneli umożliwia również zawieszenie odbiornika telewizyjnego w kuchni. Dekoracyjny charakter paneli podkreśla dodatkowo oświetlenie, którego barwę oraz natężenie można sterować za pomocą pilota, podobnie jak inne elementy oświetlenia w kuchniach.

Przestrzeń spersonalizowana

Nowoczesna, modna kuchnia w najbliższym sezonie coraz lepiej będzie oddawać indywidualność i charakter jej właścicieli. Większość czołowych producentów, jak i projektantów ma na uwadze stworzenie przestrzeni skrojonej na miarę. To już nie tylko marketingowy chwyt, ale rzeczywistość. Personalizowanie kuchni na szczęście nie jest zależne od budżetu i wielkości wnętrz. Niewątpliwie w tym roku będziemy mieli w czym wybierać, nie pozostaje mi nic innego jak namówić Państwa na zmiany.

013121

Dr Karolina Janczy ur. w 1980 roku w Nowym Sączu, architekt wnętrz, scenograf, designer, projektantka kostiumów teatralnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pracownik dydaktyczny wyższej uczelni. Od 2005 roku prowadzi własne biuro projektowe JanczyArt. Realizuje projekty wnętrz na terenie całego kraju oraz w Europie.

 

Zobacz w na stronie Mam Kuchnie